Porady - jak czyścić obrączki ślubne, pierścionki, biżuterię

BIŻUTERIA ZE ZŁOTA

Utrzymanie złotej biżuterii takiej jak obrączki, pierścionki, kolczyki w czystości jest stosunkowo proste i można łatwo i skutecznie zrobić to w domu. Obrączki, kolczyki, pierścionki wykonane ze złota nie śniedzieją tak jak wykonane z innych metali , mogą jednak gromadzić kurz i brud. Stają się wtedy matowe i tracą swój blask. Aby utrzymać złotą biżuterię w doskonałym stanie należy zastosować kilka prostych porad, by przywrócić jej połysk i blask.

Mydło i woda

Złoto najlepiej czyścić wodą z mydłem. W tym celu należy wypełnić małą miskę ciepłą ( nie gorącą ) wodą, do której należy dodać kilka kropel łagodnego płynu do mycia naczyń. W tak przygotowanej mieszaninie należy umieścić wspomniane już obrączki, pierścionki i pozostawić na około 20 minut. Do czyszczenia mocniej zabrudzonych przedmiotów możemy użyć miękkiej szczoteczki do zębów. Po kąpieli każdy pierścionek i każdą obrączkę należy oddzielnie wysuszyć przy pomocy miękkiej bawełnianej szmatki, a następnie pozostawić na papierowym ręczniku do całkowitego wyschnięcia. W taki sposób można także czyścić pierścionki i obrączki z brylantami, szafirami czy rubinami.

Alkohol

Złote pierścionki , obrączki oraz łańcuszki możemy także wyczyścić przez ich zanurzenie w czystym spirytusie. Po wysuszeniu należy je już tylko wypolerować.

Sok z cytryny (kwasek cytrynowy)

Skutecznym sposobem jest także zanurzenie pierścionków, obrączek, a także innych precjozów w soku cytryny lub ewentualnie kwasku cytrynowym. Kąpiel taka, aby była skuteczna powinna potrwać kilka godzin. Następnie należy je umyć w wodzie z dodatkiem mydła i dokładnie wysuszyć.

 

KAMIENIE SZLACHETNE

Pierścionki, kolczyki, kolie, bransoletki, wisiorki z turkusami i koralami można oczyścić przy użyciu letniej wody z niewielką ilością sody oczyszczonej. Z kolei korale nabiorą blasku jeśli po kąpieli przetrzemy je miękką szmatką nasączoną w oliwie i wypolerujemy. Bursztyny najlepiej polerować irchą. Do czyszczenia pereł stosuje się specjalnie do tego służące preparaty. Opale natomiast lubią wilgoć, dlatego owija się je w wilgotną szmatkę.


BIŻUTERIA ZE SREBRA

Lekkie zabrudzenia

Obrączki i pierścionki srebrne z czasem czernieją, bo pokrywają się siarczkiem srebra. Lekkie zabrudzenia można wyczyścić ciepłą wodą z dodatkiem detergentu, amoniaku lub cytryny. Należy je później dokładnie wypolerować miękką, bawełnianą szmatką.

Silne zabrudzenia – metoda chemiczna

Na silne zabrudzenia najskuteczniejsza jest metoda chemiczna , którą z powodzeniem można zastosować w domu.

W tym celu naczynie z tworzywa lub szkła należy wyłożyć folią aluminiową. Na folii kładziemy srebrne pierścionki, kolczyki, obrączki które zalewamy gorącą wodą. Dosypujemy sól kuchenną oraz sodę w równych proporcjach (1 łyżka na litr wody). Drewnianą lub plastikową łyżką poruszamy przedmioty, tak aby powstały roztwór dotarł do wszystkich zakamarków czyszczonej biżuterii. Czas przetrzymywania srebra w roztworze zależy od stopnia jego zabrudzenia. Po wyjęciu srebro należy wypłukać w ciepłej wodzie i dokładnie osuszyć.